Komputeryzacja to jedno, doświadczenie i wiedza to drugie

Irlandia – Curragh – 26 czerwca 2022 – sukces koni trenowanych przez Padd’ego Twomey’a w gonitwie Alwasmiyah Pretty Polly Stakes (Gr1; 2000m) – gdzie La Petito Coco (IRE) odniosła zwycięstwo, a Rossacarbery (GER) zajęła trzecie miejsce, przyćmiony został dyskwalifikacją tej drugiej z powodu niedowagi* jeźdźca Wayne Lordon’a po gonitwie.

Po pięciu miesiącach dochodzenia, Irlandzkie Władze Wyścigowe (IHRB) wydały w piątek (18.11.2022) oświadczenie, w którym przepraszają trenera, jeźdźca oraz właściciela klaczy Rosscarbery za dyskwalifikację po wyścigu z powodu niedowagi.

Jak doszło do dyskwalifikacji? Sędzia u wagi poprosił przed gonitwą dżokeja W. Lordan o ponowne zważenie się, ponieważ jego waga jest za wysoka (o 5 lb). Lordan wyjął odważniki, zważył się i waga została przyjęta. Po gonitwie okazał się, że waga pokazuje o 4,5 lb za mało względem wagi jaką powinien nieść koń w wyścigu.

Dochodzenie wykazało, że dyskwalifikacja klaczy wyniknęła wyłącznie z błędu technicznego podczas procesu ważenia. Od 2019 roku tory wyścigowe w Irlandii są skomputeryzowane, m.in. pod względem wagi. Dzięki temu urzędnicy posiadają na bieżąco dane dotyczące jeźdźców, koni i wyników gonitw. Wszystko przechowywane jest na serwerze, do którego po każdym dniu wyścigowym ma dostęp IHRB, celem przeprowadza niezbędnych działań administracyjnych.

W trakcie rozgrywania gonitw sędzia u wagi ma do dyspozycji laptop, podłączany do sytemu wagowego Dini Argeo. W roku 2022 zmieniona została waga przewidziana na kamizelkę z 3 na 4 lb. W związku z tym operator systemu umożliwił wprowadzanie kolejnych ewentualnych modyfikacji, ale jednocześnie wprowadził konieczność „blokowania wagi”. Jak się okazało nie wiedzieli o tym sędziowie na wadze, a przynajmniej ten w Curragh.

Przed ważeniem waga automatycznie powinna być wytarowana na -4 lb (na kamizelkę). Z chwilą kiedy jeździec ma się zważyć, sędzia wybiera nazwisko danego jeźdźca i zatwierdza jego wagę w systemie, który automatycznie przesyła dane na serwer. Jak wykazało dochodzenie – program do ważenia nie posiadał włączonej funkcji „blokuj wagę”, w wyniku czego Lordan ważył się na wadze kiedy nie było ujęte automatycznie -4 lb.

Cytat z oświadczenia irlandzkich Władz Wyścigowych „IHRB oraz sędzia na wadze z Curragh nie byli świadomi istnienia trybu zablokowania i odblokowania wagi (obsługiwanej przez system Dini Argo) i są zadowolenia, że nikt z IHRB nie miał wiedzy technicznej, aby świadomie zmienić tryb ważenia”.

Od momentu wynalezienia koła, papieru i ołówka każde inne ulepszenie posiada tyle samo plusów co minusów. Ślepa wiara w to co pokazuje „system” często może się zakończyć katastrofą. Nawiasem mówiąc nie ma nigdzie informacji czy IHRB w jakikolwiek sposób zrekompensowało właścicielowi / trenerowi / jeźdźcowi bądź co bądź błąd, i co dalej z sędzią.

J. Kasprzak

Zgodnie z przepisami w Irlandii §231(i), koń będzie zdyskwalifikowany, jeżeli po gonitwie waga jeźdźca różnić się będzie od przyjętej przed gonitwą o więcej niż 1 lb (0,5kg). 

źródło theirishfield.ie

autor rysunku Darren Birdie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *