Przejdź do treści

Zmiany w pomieszczeniach dla jeźdźców na torach angielskich

W związku z ujawnionymi ostatnimi czasy naruszeniami prywatności i bezpieczeństwa wśród jeźdźców, British Horseracing Authority (BHA) zapowiedziało wprowadzenie zmian, których celem będzie zabezpieczenie jeźdźców przed przypadkami nadużyć pomiędzy nimi jak i ze strony osób postronnych. Na pierwszy “ogień” poszły pomieszczenia – przebieralni, wagi i sauny. Zespół składający się z przedstawicieli środowiska jeździeckiego, przedstawicieli torów oraz BHA uzgodnili nowe wytyczne. Zgodnie z założeniami pomieszczenie wagowe mają zacząć spełniać wymogi profesjonalnych obiektów sportowych. Przebieralnie i prysznice mają zabezpieczyć prywatność jeźdźców, w szczególności osób niepełnoletnich.

Pierwsze zmiany będą wprowadzone już od 1 lutego 2022 i obejmą zamknięcie na stałe saun na torach wyścigowych. Takie postępowanie podyktowane jest trwającą pandemią Covid-19 oraz na podstawie przeprowadzonych badań, które potwierdziły, że “Odwodnienie, po korzystaniu z sauny na krótko przed wyścigami zmniejsza wydajność jeźdźców. Negatywnie wpływa na czas reakcji i siłę jeźdźców, co z kolei może powodować wypadki i urazy.” (dr J. Hill).

Pozostałe zmiany będą wprowadzane etapami. Tory wyścigowe będą musiały dokonać przeglądu  istniejących przepisów i wprowadzić zmiany ostatecznie od października 2024 r.

A co ma się zmienić:

  • dodatkowe przebieralnie i prysznice w częściach dla mężczyzn i kobiet,
  • zapewnienie oddzielnego pomieszczenia dla wypoczynku jeźdźców, zaopatrzonego w jedzenie i napoje,
  • wyznaczenie oddzielnego miejsca dostępnego zarówno z szatni kobiet i mężczyzn, gdzie jeźdźcy będą mogli kontaktować się z obsługą koni,
  • możliwość swobodnego dostosowywania wielkości pomieszczeń w zależności od liczby uczestników biorących udział w dniu wyścigowym,

A jak argumentowali wytyczne przedstawiciele władz wyścigowych w Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele środowiska:

Dyrektor operacyjny BHA, Richard Wayman: „Te uzgodnione są wynikiem współpracy międzybranżowej, w której dżokeje, tory wyścigowe i BHA współpracują ze sobą od początku tego roku. Zalecenia, które zostały poparte przez liderów branży, zapewnią znaczne ulepszenia, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom nowoczesnego miejsca do ważenia, nie tylko dla dzisiejszych sportowców, ale także dla przyszłych pokoleń”.

Dyrektor wykonawczy PJA (The Professional Jockeys Association), Dale Gibson: „Po konsultacjach z naszymi członkami, PJA wspiera trwałe zamknięcie saun. 88% ze 190 dżokejów, którzy odpowiedzieli na naszą ankietę, głosowało za ich usunięciem, a tylko 8% chciałoby, aby zostały otwarte. Zwiększenie wagi ze względu na Covid jest przedmiotem debaty wśród przedstawicieli branży. Ważne jest, aby pozostała w jakimś kształcie lub formie. Od lat lobbujemy za wprowadzeniem ulepszeń na obiektach, zwłaszcza dla jeźdźców. Dotychczasowe postępy są rozczarowujące, ale z zadowoleniem przyjmujemy obecną zmianę i fakt jak wiele pracy włożono w stworzenie tego planu. Uzgodnienia doprowadzą wszystkie lokale do określonego minimalnego standardu, a rezultatem będzie bardziej profesjonalne środowisko pracy dla wszystkich naszych członków (jeźdźców)”.

Dyrektor naczelny RCA (Racecourse Association), David Armstrong: „RCA z zadowoleniem przyjmuje ogłoszenie długoterminowego planu modernizacji pomieszczeń do ważenia na 59 torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii. Początkowy etap spełniania bieżących wymogów bezpieczeństwa ma zostać zakończony w lutym (2022). Obejmie on usunięcie saun. Efektem całego projektu będzie stworzenie znacznie ulepszonych miejsc do ważenia i szatni, które spełnią tym samym wymogi podobnie jak w przypadku pozostałych elitarnych i zawodowych sportów.”

* całość informacji prasowej BHA link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *