Za nami sezon 2024 – 512 gonitw na trzech torach wyścigowych (396 w Warszawie, 89 we Wrocławiu, 27 w Sopocie). Łącznie w galopie odnotowano 3456 startów, a w kłusie 269. Każdy z nich musiał zostać oceniony przez sędziów i jeśli pojawiły się jakieś zastrzeżenia musiały mieć odzwierciedlenie w decyzjach (orzeczeniach). I tak:
Na wyjaśnienie będziemy jeszcze oczekiwać w związku z pozytywna próbą A jednego z koni, które brały udział w Nagrodzie Baska. Próba B jest aktualnie analizowania w jednym z certyfikowanych laboratoriów. Tradycyjnie największa liczba orzeczeń dotyczyła przewinień związanych z batem. Od sierpnia 2024 obowiązują nowe wytyczne dotyczące używania bata w wyścigach przeprowadzanych galopem. Zestawienie przewinień i porównanie z latami poprzednimi wygląda optymistycznie. Zarówno jeźdźcy jak i sędziowie podeszli do tematu bardzo poważnie. Nowe wytyczne zdecydowanie poprawiły kwestie wizerunkowe i techniczne rozgrywanych gonitw. Liczba stwierdzonych naruszeń związanych z przekroczonym limitem uderzeń jak i zbyt mocnych uderzeń (bat podniesiony powyżej barku) zdecydowanie spadły. Poniższa grafika pokazuje odnotowane przewinienia w galopie (dotyczące bata) w okresie ostatnich 6 lat.
Nadal duży odsetek stwierdzonych naruszeń przepisów dotyczy “wagi” – nadwagi i niedowagi po gonitwie oraz niewyważania się jeźdźców na zadeklarowane minimalne wagi w sezonie. Mając na uwadze jak ważną rolę odgrywa prawidłowa waga jeźdźca w wyścigach konnych i konsekwencje niewywiązywania się z obowiązku dosiadania na regulaminową wagę, na tym polu jest jeszcze dużo do zrobienia.
Kontrola dopingowa – w roku 2024 na 3725 startów koni, w 150 przypadkach sędziowie podjęli decyzję o poddaniu koni kontroli na zawartość substancji zabronionych (129 razy w Warszawie, 16 we Wrocławiu i 5 w Sopocie). W 4 przypadkach wynik był pozytywny, na potwierdzenie ostatniego wyniku jeszcze należy poczekać. Poniżej zestawienia dotyczące kontroli dopingowej na przestrzeni 16 lat.
oraz zestawienie liczbowe za rok 2024 dotyczące kontroli dopingowej, w odniesieniu do poszczególnych ras koni, ich wieku, czy gonitw w jakich brały udział.
J. Kasprzak
/zdjęcie tytułowe – przesłuchanie jeźdźców po gonitwie William Hill Aintree Hurdle 2024/