Przejdź do treści

Ostrożnie ze zmianą przepisów

Trener Heather Main we wrześniu 2021 roku wygrała apelację przed British Horseracing Authority o nałożoną na nią karę pieniężną £500. W lipcu sędziowie na torze Lingfield Park zdyskwalifikowali z drugiego miejsca trenowanego przez nią konia Tindrum. Po gonitwie okazało się, że dosiadający go jeździec Jason Watson ważył o ponad 1kg mniej niż waga przyjęta do gonitwy. Sędziowie ukarali J. Watsona zawieszeniem licencji jeździeckiej na dwa dni wyścigowe, natomiast panią trener H. Main karą pieniężną  w wysokości £500 (za naruszenie przepisów dotyczących uczciwości w wyścigach poprzez niedopilnowanie (!!) prawidłowej wagi jeźdźca).

I niby wszystko było w porządku, jednak pani trener poprzez swojego adwokata odwołała się od tej decyzji twierdząc, że obecne przepisy nie nakładają na nią obowiązku dotyczącego pilnowania wagi i ponoszenia odpowiedzialności za tego typu błędy jeźdźca. Przepis zawarty w pkt  B67 wyraźnie zezwalała sędziom na działanie przeciwko trenerom i jeźdźcom w takich przypadkach. Jak się okazało w wyniku nowelizacji angielskich przepisów wyścigowych w 2019 roku pojawił się nowy przepis (pkt G13): „Waga dżokeja podczas ważenia po gonitwie nie może być większa niż 1 funt i mniejsza niż waga w momencie ważenia”. Wykreślone (lub nieuwzględnione) zostały regulacje dotyczące odpowiedzialności trenerów za tego typu błędy.

Komisja Apelacyjna uznała odwołanie H. Main za słuszne i anulowała karę pieniężna nałożoną na nią. Jednocześnie podjęto stosowne kroki aby zrewidować decyzje sędziów dotyczące tego typu przewinień, które zapadły od 2019 roku oraz zmianę przepisów, która ma na celu przywrócenie brakujących regulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *