Nowe przepisy dopingowe w USA niezgodne z Konstytucją

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) 12 grudnia 2022 roku odrzuciła Ustawę dotyczącą nowych przepisów antydopingowych oraz kontroli medycznej (ADMC), przedłożonych przez Horseracing Integrity and Safety Act (HISA – Urząd ds. Integralności i Bezpieczeństwa Wyścigów Konnych). Ustawa stworzona przez HISA spotkała się dezaprobatą Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych, który uznał ją za niekonstytucyjną. Proponowane przepisy są niemożliwe do realizacji w stanach tworzących obwód, wobec czego zatwierdzenie dokumentu byłoby niezgodne z podstawowymi zasadami dotyczącymi  wyścigów konnych – w tym powinny być jednolite w całym kraju. W związku z powyższym Komisja nie zajmie się meritum dotyczącym samych przepisów, aż do momentu rozwiązania sporu prawnego co do kwestii konstytucyjności dokumentu.

18 listopada orzeczeniem Piątego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych, uchylono orzeczenie sędziego Jamesa Wesleya Hendrixa z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Teksasu, uznającego działanie organizacji HISA za zgodne z konstytucją. Ustawa jest również analizowana przez Szósty Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Cincinnati, który rozpatruje odwołanie od orzeczenia uznającego działanie organizacji HISA za zgodne z konstytucją, wydanego w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Kentucky przez sędziego Josepha Hooda.

Hood stwierdził, że FTC posiada wystarczającą „władzę i nadzór” nad HISA, aby zapewnić, że funkcjonuje on jako podmiot podlegający FTC w procesie stanowienia przepisów, a nie odwrotnie.

Lisa Lazarus (Dyrektor Generalny HISA) powiedziała, że zawieszenie wyroku Sądu Piątego Okręgu lub korzystne orzeczenie Sądu Szóstego Okręgu pozwoli jednak HISA na terminowe wdrożenie przepisów antydopingowych i kontroli medycznej. Ben Mosier (Dyrektor Wykonawczy HIWA – Urząd ds. uczciwości i dobrostanu w wyścigach konnych) wydał osobne oświadczenie po decyzji FTC. „Jako niezależna agencja spędziliśmy ostatnie siedem miesięcy przygotowując się do wdrożenia programu ADMC z dniem 1 stycznia 2023 r. (…) Po dzisiejszej decyzji FTC o odrzuceniu projektu zasad ADMC, będziemy dalej kontynuować działania edukacyjne i informacyjne dla wszystkich zainteresowanych stron w przemyśle wyścigowym USA. Ponieważ HISA ponownie będzie przedkładać projekt ADMC do zatwierdzenia przez FTC, HIWU wykorzysta ten czas, aby zapewnić, że branża jest jeszcze lepiej przygotowana do skutecznego wprowadzenia nowych zasad. Będzie on  promował uczciwą konkurencję w sporcie wyścigowym koni pełnej krwi angielskiej oraz bezpieczeństwo i dobro naszych sportowców-ludzi i koni. “

Association of Racing Commissioners International wyraziło zadowolenie z decyzji FTC, biorąc pod uwagę „zarzut braku konstytucyjności ustawy HISA”.

„RCI nie zajęła stanowiska w sporze, chociaż niektórzy członkowie kwestionują konstytucyjność Ustawy HISA. Uważamy, że wymaga ona poprawienia, aby mogła prawidłowo działać. Jesteśmy gotowi pomóc w procesie budowania konsensusu poprzez wprowadzenie stosownych zmian.”

Eric Hamelback, dyrektor generalny National Horsemen’s Benevolent and Protective Association, które było zaangażowane w kwestionowanie konstytucyjnego organu HISA, również wydał oświadczenie:

„Decyzja FTC to kolejny pozytywny krok naprzód dla środowiska wyścigowego w walce przeciwko niekonstytucyjnemu przejęciu branży. Nasze argumenty prawne doprowadziły do jednomyślnej decyzji w Sądzie Piątego Okręgu. FTC postąpiła słusznie, odrzucając Ustawę HISA, w związku decyzją Sądu Apelacyjnego uznającą dokument za niekonstytucyjny. Przekaz FTC jest jasny: prawo stanowe nadal reguluje kwestie związane z lekami, aż do naszego ostatecznego zwycięstwa w tej sprawie.”

Na podstawie tekstu E. Mitchell z www.bloodhorse.com

J. Kasprzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *