Przejdź do treści

Nieudany debiut

Trudno nazwać udanym debiutem występ konia Whistleinthedark /IRE/. Po dwóch startach w wyścigach Point To Point trener Johnny Farrelly zapisał konia do gonitwy płotowej Kenn Novices’ Hurdle dla debiutantów na dystansie 3700m. Dosiadający go Alain Cawley w stawce 9 koni przyprowadził Whistleinthedark na 4-tym miejscu. Do zwycięzcy stracił niecałe 15 długości, ale ukończył na płatnym miejscu. Po gonitwie Komisja zarzuciła jeźdźcowi postępowanie niezgodne z przepisami polegające na nie wykazaniu pełnych możliwości konia w gonitwie i nie dołożenie starań aby zająć jak najlepsze miejsce. Jeździec podczas przesłuchania tłumaczył się, że koń miał problemy z oddychaniem oraz, że otrzymał dyspozycje od trenera aby jechać z tyłu stawki. W tym czasie na polecenie sędziów koń był badany przez dyżurnego lekarza weterynarii. Pierwsze badanie nie wykazało żadnych niepokojących objawów. Po godzinie, podczas drugiego badania, stwierdzono u Whistleinthedark krwiak w lewej przedniej nodze (przy zachowaniu pełnej ruchomości). Trener Farrelly potwierdził dyspozycje jakie wydał jeźdźcowi. Sędziowie nie przyjęli wyjaśnień trenera oraz jeźdźca i postanowili zabronić koniowi Whistleinthedark startów na okres 40 dni. Jeźdźca A. Cawley ukarano 14 dniowym zawieszeniem licencji za pasywna jazdę, trenera J. Farrelly karą 3000 £ za „potraktowanie wyścigu jako trening”.

A jak wyglądała gonitwa można zobaczyć tu.

Polskie przepisy również regulują kwestię takiej jazdy aby nie zająć jak najlepszego miejsca:

  • §74 ust.3 „Jeźdźcy stosują taktykę, która umożliwia maksymalne wykorzystanie możliwości dosiadanych przez nich koni, w szczególności jeźdźcy nie mogą w żadnej fazie gonitwy, bez uzasadnionej przyczyny, wstrzymywać dosiadanych koni oraz gwałtownie przyspieszać w początkowej i środkowej fazie gonitwy”;
  • §113 ust. 1 pkt. 2 „Kto zmniejsza lub usiłuje zmniejszyć szanse koni w gonitwie (…) podlega karze pieniężnej albo zawieszenia pozwolenia na kierowanie stajnią wyścigową albo zawieszenia licencji na trenowanie koni, dosiadanie koni (powożenie) albo pełnienie funkcji sędziego wyścigowego”;
  • §115 ust.1 „Jeździec, który nie dokłada wszelkich starań, aby wygrać gonitwę lub zająć jak najlepsze miejsce podlega karze pieniężnej albo karze zawieszenia licencji na dosiadanie koni”.

Dla przypomnienia Warszawa 2013 – Nagroda Europejczyka – video (jeździec ukarany zawieszeniem licencji na dosiadanie koni na 2 miesiące; po odwołaniu kara zamieniona na pieniężną link).

A jak wygląda niedołożenie starań do wygrania gonitwy w wersji ekstremalnej – video (jeździec ukarany zawieszeniem licencji na dosiadanie koni na 9 miesięcy).

Jakub Kasprzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *